Чому мані менеджмент такий важливий?

Привіт, друзі! Ще раз хочеться написати і розкласти все по поличках, зайвим не буде, враховуючи, що мані менеджмент є каменем спотикання для більшості початківців трейдерів. Так, якщо ви втрачаєте, то, швидше за все, через відсутність мані менеджменту, навіть якщо страждаєте на «погану стратегію», невезіння або міжнародний змова з метою злити ваш депозит! 🙂
мані менеджмент
Зовсім недавно брав інтерв'ю у трейдера Віталія Шликова (посилання), він починав торгувати на біржі, де максимальне кредитне плече набагато нижче плечей на форекс, якщо взагалі присутній. За його словами ця обставина дуже допомогло на початковому етапі, йому вдалося зберегти свій перший депозит, що буває не часто.
Мені пощастило почати саме з ММВБ. Там майже не використовуються позикові кошти (плечі). Та й гроші на цей рахунок мені дали батьки, які мене сильно вірили і я не міг дозволити азарту захопити мене.
Сьогодні багато починають з Форекса або Фортса, там втратити гроші набагато легше. У мене була стратегія і я знав, що в кожній угоді мій ризик становить 2000 рублів. Мані менеджмент дозволив мені торгувати і зберігати кошти, поки я набирався досвіду.
Таким чином, на ММВБ втратити гроші складніше, ніж на форекс. Все це завдяки різним кредитним плечах, відповідно і ризиків. Так чому б не ризикувати на форекс як на фондовій біржі? Чому б не контролювати ризик в кожній угоді на прийнятному рівні? Зверніть увагу на вашу торгівлю, особливо, якщо щось йде не так, як планували, можливо, справа в завищених ризики.

Мані менеджмент. Особистий досвід.

На початку 2008 року я був самим косячних трейдером! 🙂 Чесно зізнаюся, напевно, зробив всі помилки, які можна було зробити. Про мані менеджмент дізнався набагато пізніше того, як почав торгувати, тому кілька злитих депозитів відображені в моєї історії...
мані менеджмент на форекс
Ризик це те, що ви втрачаєте (детальніше), об'єм та кількість лотів, а саме сума грошей (або % до депо), яку ви втратите в разі збиткової угоди. Не раз говорив, що рівень стоп лосс необхідно знати ДО відкриття позиції, завдяки цьому і ризик ви зможете знати заздалегідь.
Коли я втратив свій перший депозит, то про написане вище, навіть не замислювався. Втратив я його операції за 3, якщо не помиляюся. Таким чином, ризик становив понад 30% від депо. Я вірив, що мої прогнози вірні, що навіть якщо помилюся, зможу повернути все в наступній угоді. Але буває так, що одна збиткова операція випливає за інший,3 збиткових угоди поспіль це ще квіточки, може бути і 10, а може бути і 20, і 30. Таке трапляється не часто, можна заробляти роками, але якщо ви погано розрахували мані менеджмент, завышаете ризики, знайте, що коли-небудь трапиться така смуга невдач, що залишитеся без грошей! Я не жартую.
«Максимальна просадка, абсолютна, відносна... Що це?»
Після втрати першого депозиту, я інтуїтивно почав ризикувати менше, приблизно 10% від депо. Це, як ви вже знаєте, мій депозит теж не врятувало. Втратив його впродовж кількох місяців. Відновлювати депозит з просадки складно, і чим більше ця просадка, тим складніше його відновити! Якщо ви ризикуєте певним відсотком вашого депо, то для відновлення осідання потрібно більше угод, ніж для того, щоб в неї залізти. Порахуйте самі!
Загалом, у мене був гіркий досвід, який навчив серйозно ставитися до мані менеджменту. Раджу вчитися на моїх помилках, ніж робити такі ж! Завищені ризики не дають заробляти навіть з прибутковою стратегією.
Про зв'язок мані менеджменту та психології.
Психологія трейдингу важлива як плавники для риби. 🙂 Багато успішні трейдери стверджують, що психологія – це 80% успіху!

Відсутність мані менеджменту робить істотний вплив на душевну рівновагу трейдера. Є велика різниця, якщо ви втратите 1% від депо (наприклад, 1000 від 100 000), або 30% (тобто 30 000 від 100 000). У першому випадку малоймовірно, що ви вийдете з себе, захочете відігратися, а заодно вирвете все волосся зі своєї голови. 🙂 У другому випадку нерви можуть не витримати, коли за одну операцію випарувалося 30 000 ваших грошей...

«Як визначити оптимальний ризик при торгівлі?»

Більше того, важливо звертати увагу на психологію і після прибуткових угод! Припустимо, вам вдалося провести успішну операцію і заробити 60 000 від 100 000. Як ви себе поведете? Хтось, окрилений успіхом, підвищить ризики ще більше, в надії швидко заробити. Хтось навпаки перестане торгувати, відійде від стратегії, раз отримано такий прибуток. Все це із-за відсутності мані менеджменту та безконтрольних емоцій. Наприклад, якщо ризикувати 1% від депо, втрачати 1 000, а заробляти в кожної успішної операції 2 000, нічого екстраординарного не трапиться, не буде б'ють через край вражень і т. д. При такому варіанті не вийде за одну операцію подвоїти депозит, але ця дорога приведе до довгострокового успіху. Де великі виграші, там великі і програші, а там де системна і продумана торгівля – позитивний результат.

Короткий висновок: важливість мані менеджменту для успішної торгівлі неможливо переоцінити. Зверніть увагу на мій особистий досвід і досвід інших трейдерів, зробіть правильні висновки. Повірте, це збереже ваш депозит! Маленький ризик кожній угоді не принесе миттєвих надзвичайних прибутків, але допоможе уникнути величезних збитків, а це запорука довгострокового успіху! Особливо критично для ринку форекс, так як з великим кредитним плечем потрібно бути подвійно обережним!
На це все на сьогодні, успіхів у торгівлі! До зустрічі!