Заробляємо на биткойнах

Досить часто сьогодні в мережі або просто в засобах масової інформації з'являється все більше оголошень про можливості заробітку в мережі. Чи це Правда? І яким чином це можна зробити?
Мати постійний або додатковий дохід за допомогою інтернету і комп'ютера дійсно можливо. Причому, існує не один спосіб зробити це досить успішно, ефективно і без особливих трудовитрат. Іншими словами, вам необхідно на якийсь час стати фрілансером і мати хоч трохи бажання і досвіду роботи в тій чи іншій діяльності. Так, в інтернеті можна без проблем заробити програмісту, фотографу, копірайтеру чи журналісту. Але є і ще один своєрідний спосіб отримувати практично пасивний дохід з програм майнінгу.

Що таке майнінг?
Поняття майнінг має англійське походження і в буквальному сенсі являє собою видобуток корисних копалин, а також розробку в шахтах. Проте в даному випадку необхідно використовувати інше визначення, а саме процес видобутку, так званої криптвалюти, яка носить назву Bitcoin. На сьогоднішній день біткоіни є міжнародним еквівалентом національних грошових знаків. Валюта біткоін була офіційно створена порівняно недавно – в 2009 році.
Як же добувати дану криптвалюту? Якщо розглянути з технічної точки зору цей процес, то він являє собою своєрідний розрахунок хеша блоків заголовка при використанні ресурсних потужностей вашого персонального комп'ютера. Так, для заробітку в мережі таким чином вам обов'язково знадобиться відеокарта. Примітно, що існує емісія Биткоина, обмежена певним алгоритмом. Більш того, вона не може бути подолана, тому в світі може існувати тільки двадцять один мільйон даної валюти.У підсумку виходить, що багато людей одночасно не зможуть заробляти великі гроші за допомогою майнінгу, так як стає складніше добути біткоін.
Варто звернути увагу на одиницю BitCoin, що складається з безлічі частин, здатних генерувати окремо. Це дозволить вибудувати логічний ланцюжок з частин так званого правильного хеша, що в підсумку призводить до пошуку кінцевого результату. Враховуючи стрімкий розвиток технологій, не дивно, що деякі манімейкери створили свої власні майнінгові майданчики, здатні заробляти більше трьох тисяч доларів щомісяця. Для цього необхідно регулярно підтримувати цілісність системи і працездатність комп'ютера і всіх його складових.Але такий бізнес буде досить складний через те, що необхідні стартові вкладення. А ось в якості підробітку, чому б не спробувати?
Всі користувачі, які хотіли б заробляти грошові кошти за допомогою своєї відеокарти, об'єднуються у так звані пули. Вони потрібні для того, щоб більш ефективно видобувати криптвалюту в рамках єдиної системи. Можна з упевненістю сказати, що ця діяльність знаходиться десь на межі програмування та інженерії, що значною мірою складніше заробляння грошей, наприклад, на участь в опитуваннях або продажу фотографій. Однак, якщо вам цікаво, то можна спробувати. Відмінною програмою для видобутку грошей таким чином може стати Phoenix.exe (програма майнінгу).
Коротка інструкція по заробітку в інтернеті за допомогою відеокарти
1) Вам необхідно скачати програму від офіційного пулу, який якраз і займається видобутком криптвалюти Биткоин.
2) Після скачування тієї чи іншої програми, вам необхідно запустити і зареєструватися. Іноді можна зареєструватися прямо на сайті пулу, звідки гойдається сама програма і відбувається подальша авторизація.
3) Гроші заробляють самі, зокрема їх заробляє ваша відеокарта. Гроші починають діяти відразу ж після того, як вашого комп'ютера вдається знайти ту ділянку коду, який правильний і необхідний системі. Таким чином, ви отримуєте частину його вартості, тільки вже у звичній вам валюті. А програма майнінгу сама виконує всі необхідні інструкції.
Як можна отримати біткоіни?
На сьогоднішній день існує три способи одержання біткоінов.
— ви можете отримати їх від учасників системи;
— ви можете легко придбати їх на біржі;
— ви можете взяти участь в генерації блоків, за що і одержати винагороду у вигляді біткоінов.
Всі учасники, які скачують програму-клієнт, отримують віртуальний гаманець, який зберігається або на персональному комп'ютері, або на флеш-карті. Примітно, що кожен гаманець може мати кілька облікових записів, кожен з яких також може бути пов'язаний з декількома адресами в системі.
Що вам потрібно для того, щоб зайнятися майнингом?
Якщо ви вирішили спробувати себе в такому молодому спосіб заробляння грошей, то варто пильну увагу приділити ресурсів, які знадобляться для успішної діяльності.
1) Відеокарта, яка повинна відповідати всім вимогам по продуктивності. Так, на швидкість розрахунків не буде впливати швидкість та об'єм відеопам'яті, але зате буде впливати на енергоспоживання, що, погодьтеся, часом буває досить витратним. Рекомендується знизити частоту пам'яті до 300мгц.
2) Оперативна пам'ять і процесор (будь-які).
3) Блок живлення, який повинен відрізнятися найбільш якісними характеристиками.
4) Материнська плата, яку варто вибирати виходячи з кількості відеокарт в одній системі і слотів pci-e.
5) Жорсткий диск (будь-який, навіть самий дешевий).
Як заробити на майнинге як можна більше?
— Ви можете запустити під одним аккаунтом кілька програм. Більш того, якщо ви маєте в своєму розпорядженні кількома комп'ютерами, то можна задіяти і їх.
— Найкраще підходять для майнінг відеокарти AMD Radeon HD. Більш дешеві моделі можуть дозволити принести вам до двадцяти рублів на добу (близько п'ятисот рублів на місяць), а більш дорогі – до двох-трьох тисяч в місяць. Відеокарти nVidea також можна використовувати, але все ж вони не можуть відзначитися такою ж продуктивністю.
— Пам'ятайте, що чим довше працює програма, тим більше грошей ви заробите.
Переваги системи Биткоин
— Перевести біткоіни можна абсолютно безкоштовно, і ніякої комісії немає.
— Легкість використання;
— Повна анонімність, так як від вас не буде потрібно ніякої персональної і особистої інформації для реєстрації;
— Система дійсно надійна, і багато фахівців підтримують її працездатність по всьому світу.
— Вивести гроші можна на рахунок мобільного телефону, Webmoney, а також отримати голоси в соціальній мережі Вконтакте. Виводяться гроші в будь-який час доби, причому немає ніякого мінімального розміру виводу.

Вам тамже буде цікаво інтерв'ю на тему Біткойнів опубліковане на сайті радіостанції Ехо Москви
http://www.echo.msk.ru/programs/tochka/1202685-echo/

А. ПЛЮЩЕВ: Московське час 21 година 9 хвилин. Добрий вечір, вас вітає Олександр Плющев. Тут же Андрій Ходорченков.

А. ХОДОРЧЕНКОВ: Всім привіт.

А. ПЛЮЩЕВ: Добрий вечір. Сьогодні будемо говорити про гроші, причому про таких грошах, треба сказати, досить цікавих, віртуальних і швидкозростаючих. Але я попрошу одразу тих, хто розуміє в предметі, не особливо на нас сильно тут цікать зубом, оскільки, звичайно ж, ми хотіли б зробити програму, як це зазвичай буває, для найбільш широкого кола користувачів, тому змушені будемо почати з якихось дуже простих речей, визначень і всього іншого. Ось.Потерпіть перші, там 15 хвилин програми, а після ми вже більш-менш наблизимося, коли всіх введемо в курс справи, більш-менш наблизимося до, може бути, цікавого вам рівня. Оскільки дійсно знають про це далеко не все, але коли люди дізнаються, що їх страшно це збуджує. Сподіваюся, що вас зацікавив, ви залишитеся з нами найближчі 40 хвилин. Дзвонити нам можна по телефону... в сенсі, відправляти...

А. ХОДОРЧЕНКОВ: Писати смсочки.

А. ПЛЮЩЕВ: Звичайно, так. +7-985-970-45-45 і твіттер-аккаунт @vyzvon. І є в нас... не обійшлося без проблем. Десь по дорозі ми втратили одного гостя, що не прийшов до нас Дмитро Голубовський, аналітик керуючої компанії «Атон-менеджмент». Чекали ми його, оголошували всю дорогу – і на тобі, немає. Може, підійде, я не знаю.

А. ХОДОРЧЕНКОВ: Якщо Дмитро раптом захоче заглянути, ми його, звичайно...

А. ПЛЮЩЕВ: Так, раптом він чує нас...

А. ХОДОРЧЕНКОВ: ... чекаємо.

А. ПЛЮЩЕВ: ... по радіо, згадав, там, чи як, не знаю, дізнався про те, що ми його чекаємо. Зате тут є інтернет-експерт Григорій Бакунов. Гриша, добрий вечір.

Р. БАКУНОВ: Добрий вечір.

А. ПЛЮЩЕВ: Також ви його знаєте як @bobuk прекрасного, він у нас був кілька разів у передачі: і був як Радіо-Т, і був як людина, асоційований з Яндексом, я б так сказав. Ось.

Р. БАКУНОВ: Так, було, було, рази три або чотири я у вас був.

А. ПЛЮЩЕВ: Так, ось...

Р. БАКУНОВ: Дуже приємно було щоразу.

А. ПЛЮЩЕВ: ... багато разів був, ось. Тепер ось з'ясувалося, я коли шукав експертів по сьогоднішній темі... а тема у нас звучить таким, ну, як це часто буває на радіо, чином: «Биткоин. Віртуальне золото або глобальна піраміда?» Коротше, пов'язана з біткоінами. Я абсолютно не очікував, що саме Григорія присоветуют багато. Ну, я-то не такий частий слухач Радіо-Т, більше того, я там частіше виступаю, ніж слухаю...

Р. БАКУНОВ: А ти просто, ну, ти ж розумієш, ти ж не письменник, ти читач.

А. ПЛЮЩЕВ: Так, ось. І тому я не знав. І дуже був здивований і думаю: о, як добре, чудово. Ось. Тоді доведеться тобі трошки просвітити народонаселення, те, що не в курсі...

А. ХОДОРЧЕНКОВ: Тому що народонаселення вже зараз нам пише: чим біткоіни відрізняються від бітрейту?

Р. БАКУНОВ: В принципі, відрізняються всім. Не, ну, я можу дати дуже просту таку вступну. Це така віртуальна валюта, яка дуже схожа на віртуальну валюту у багатьох кіберпанківських книжках. Тому що вона наскрізь анонімна, тобто, не прив'язана до якогось конкретного людині, вона показово антидержавна, або агосударственна, в сенсі, не прив'язана до жодної держави. І спочатку була описана в певному документі, автор якого невідомий, там є якийсь віртуальний автор точно так само. Тобто, ми не можемо зрозуміти, хто автор цього первинного документа.І він описував, по суті, деякий віртуальне золото. Яка головна властивість золота, так? Значить, його легко конвертують в різні валюти світу, його не можна накопичувати, і кількість золота на Землі обмежена. Далі є багато інших цікавих властивостей. Наприклад, чим довше люди добивають золото, чим більше золота в обігу, тим складніше здобувати нове, ще не укинуте, так сказати, в людське середовище. Ось, власне, біткоін – це такий цифровий аналог золота.

А. ПЛЮЩЕВ: Слухай, а звідки він взявся, по-перше? Як він виглядає, вибачте? Ну, звідки є пішла ця віртуальна валюта? І як вона імітується?

Р. БАКУНОВ: Вона ніяк, по суті, не імітовано. Я вже придумав, значить, за останній рік я багато разів пояснював, як працює біткоін, тому у мене є вироблена стратегія. Уяви собі, що всі числа довжиною від 20 до 30 знаків... уявив собі, так?

А. ПЛЮЩЕВ: Ну так.

Р. БАКУНОВ: Вони як би... вони являють собою деяке місце для видобутку золота.

А. ПЛЮЩЕВ: Так.

Р. БАКУНОВ: Золото там в тих числах, які прості. Чому я кажу, прості числа? Що таке прості числа? Це така штука, яку розуміють люди, які закінчили школу...

А. ПЛЮЩЕВ: Не всі далеко, Гриш, не тіш себе.

Р. БАКУНОВ: Ок. Просте число – це число, яке ділиться на самого себе і на одиницю. Тобто, яке, по суті, ні на що, крім себе, не ділиться, простіше говорити так. Так от, яке властивість у цього числа? Що його дуже легко перевірити, ну, тобто, просто взяти і поділити на всі числа до нього, так? Але при цьому знайти його в цьому величезному проміжку від 20 до 30 знаків дуже складно. Далі логіка проста. Є деяка розподілена мережа, де кожен член цієї мережі знає, яке знайдене вже перевірене просте число належить якому гаманцю.Тобто, це виглядає так: стоїть величезна кількість комп'ютерів, які зараз просто шукають, по суті, прості числа в цьому проміжку. Насправді, відразу уточню, що це не прості числа, там набагато більш складна функція. Але для простоти будемо вважати, що це прості числа.

А. ПЛЮЩЕВ: Так, давай.

Р. БАКУНОВ: Стоїть великий парк комп'ютерів...

А. ПЛЮЩЕВ: Вже просто, Гриш, дуже просто вже...

Р. БАКУНОВ: Звичайно. Витрачає електроенергію на те, щоб знаходити, по суті, прості числа.

А. ПЛЮЩЕВ: Так.

Р. БАКУНОВ: І як тільки він знаходить просте число, він кричить: ура, я заробив нову монету, яка зараз...

А. ХОДОРЧЕНКОВ: Я не зрозумів, я безнадійний.

А. ПЛЮЩЕВ: Дивись... не-не, ти не зовсім безнадійний. Дивись, я доповню просто Гришу. Оскільки коли ти багато разів пояснюєш, тобі здається, що...

Р. БАКУНОВ: Мені здається, що очевидно.

А. ПЛЮЩЕВ: ... так, що все очевидно.

А. ХОДОРЧЕНКОВ: Що може бути простіше?

А. ПЛЮЩЕВ: Значить, дивися, ти... давай простіше, ще...

А. ХОДОРЧЕНКОВ: Ще нижче.

А. ПЛЮЩЕВ: ... ще разочок, так. Я ж кажу, 15 хвилин у нас є. Дивись, у тебе є комп'ютер. У тебе є інтернет.

А. ХОДОРЧЕНКОВ: Звичайно.

А. ПЛЮЩЕВ: Ти встановлюєш на нього програму-клієнт, що твій комп'ютер буде щось виконувати, обраховувати щось. Деякі НЛО, там, шукають або зірки дивляться, деякі китів вважають – є багато всякої спільної роботи цієї самої програми, так? Але так само через програму-клієнт. Коли він не діє, коли не зайнятий тобою, він... а цей шукає прості числа в проміжку, так, від 20 до 30 знаків, умовно кажучи. Як тільки твій комп'ютер це число знаходить, йому зараховується один біткоін.

Р. БАКУНОВ: Ну, приблизно так, одна монетка.

А. ПЛЮЩЕВ: Умовно, одна монетка падає йому. Ось. Власне, все.

А. ХОДОРЧЕНКОВ: тобто, всі комп'ютери, де стоїть цей клієнт, знаходяться в постійному ось це ось...

Р. БАКУНОВ: так, Так.

А. ПЛЮЩЕВ: Ти можеш підключитися і заробляти таким чином. Тобто, ти сам є в деякому сенсі емітентом цієї валюти. Не емітентом, а...

Р. БАКУНОВ: Давай я тільки уточню з самого початку. Заробляти зараз ти вже не можеш. Справа в тому, що зараз це настільки складно стало... Тому що, дивіться, коли ти перевіряєш це просто число ось в районі, там, 20 знаків або 22 знаків, умовно кажучи, шукати їх досить просто. А зараз, по суті, ми вже близькі, там, в технологіях до 28 знаків. І шукати їх стало дуже складно. Настільки складно, що електроенергія, яку комп'ютер витрачає, вже дорожче, ніж зароблена тобою монетка.

А. ХОДОРЧЕНКОВ: Григорій...

Р. БАКУНОВ: Так.

А. ХОДОРЧЕНКОВ: Повертаємося на крок назад.

Р. БАКУНОВ: Давай.

А. ХОДОРЧЕНКОВ: Проект еволюціонував.

Р. БАКУНОВ: Немає.

А. ХОДОРЧЕНКОВ: тобто, в момент... абсолютно немає?

Р. БАКУНОВ: Ні, він майже такий же, як був, коли він був вперше запущений.

А. ПЛЮЩЕВ: до Речі...

А. ХОДОРЧЕНКОВ: Що змінилося, чому раніше було можна, а тепер – ні?

Р. БАКУНОВ: Тому що чим більше люди знайшли золота, тим складніше добувати кожен наступний кілограм. Так от, тут все те ж саме. Чим більше цих вже монеток знайдено, тим складніше знаходити кожну наступну. І складніше математично, тобто, складніше в обчислювальному сенсі. Тим більше енергії комп'ютер витрачає на обчислення. Часу, енергії і всього підряд. І зараз вже дійшло до того, що просто на персональному комп'ютері займатися видобутком ось цих віртуальних монет вже марно, це зовсім дохлий номер, ви будете витрачати на електроенергію більше.

А. ХОДОРЧЕНКОВ: Зрозуміло.

Р. БАКУНОВ: Як-то так.

А. ПЛЮЩЕВ: Так, значить, відмінно. Але ось за цей час, за... тут у чому найголовніша фішка? Ось що ці монетки люди нарубали-нарубали які-то, значить, віртуальні. Мало того, що...

А. ХОДОРЧЕНКОВ: Зачекайте, на самому початку не потрібно було їх купувати, потрібно було просто завантажити собі цей клієнт, натиснути кнопочку «Старт», і він почав добувати, значить, золото. Так?

Р. БАКУНОВ: так, приблизно так.

А. ПЛЮЩЕВ: Приблизно так. Тільки тоді воно ще зовсім не було золотом, тоді воно ще коштувало копійки, взагалі ніхто в них не вірив і все таке. Ось. Але з часом якось – я не знаю, Гриша зараз розповість, як, напевно, я сподіваюся, з часом цю валюту почали приймати в різних місцях, в тому числі і в самій чорній зоні інтернету, де можна купити чорт знає що, зокрема те, що, ну за реальні гроші...

А. ХОДОРЧЕНКОВ: Ви маєте на увазі Держпослуги?

А. ПЛЮЩЕВ: ... продавати не дуже як-то безпечно.

Р. БАКУНОВ: Ну так, деяка протилежність сайту Держпослуг. Дійсно в різних, давайте акуратно скажімо, в різних закритих і недоступних для більшості інтернет-користувачів мережах є... насправді він не один, є кілька сайтів, які приймають біткоіни в якості валюти за зовсім нелегальні, з точки зору нормальної людини, товари: за наркотики, за, я не знаю, за вбивства, ось деякі тепер кажуть, можна біткоінами заплатити. Тобто, можна, в принципі, за біткоіни купити все.Пов'язано це багато в чому з тим, як я вже з самого початку сказав... по суті, гаманець біткоіна ніяк не пов'язаного з його власником. По суті, це просто файлик, який лежить у тебе на диску і з тобою ніяк не пов'язаний ані з ім'ям-прізвищем, ні з паспортом, ні з чим. Тому, звичайно ж, купуючи наркотики, дуже зручно електронно заплатити невідомо звідки взяли чарівним чином грошима.

А. ХОДОРЧЕНКОВ: Я думаю, тут ми не будемо докладно розповідати технології...

Р. БАКУНОВ: готових Рецептів, мені здається, видавати не треба, так, але ідея зрозуміла.

А. ПЛЮЩЕВ: Ну, я не знаю, мені здається, що Григорій і сам не дуже досвідчений в цьому, він, мені здається, не дуже багато наркотиків купив за свої біткоіни.

Р. БАКУНОВ: Ну, я взагалі їх просто намагався не купувати, напевно, з тієї причини, що вони мені не дуже прмгождаються. Тим часом, я пішов подивитися на поточний курс біткоіна і виявив, що його поточний орієнтовний, приблизний нормальний курс – 730 доларів.

А. ПЛЮЩЕВ: А був спочатку...

Р. БАКУНОВ: НА початку дня приблизно 600.

А. ПЛЮЩЕВ: Не-не, не на початку дня, прости...

Р. БАКУНОВ: Немає ніякого початку, це завжди була біржа.

А. ПЛЮЩЕВ: Ну, так.

Р. БАКУНОВ: Це завжди була біржа. Але...

А. ПЛЮЩЕВ: Умовно кажучи, там, кілька років назад, два-три роки тому.

Р. БАКУНОВ: Ну, мова йшла про центах.

А. ПЛЮЩЕВ: Центи, центи за один біткоін.

Р. БАКУНОВ: так, приблизно так. Зараз це сотні доларів, близько до тисячі.

А. ПЛЮЩЕВ: тобто, той, хто купив, скажімо, за один долар, там, десять біткоінов, умовно кажучи, десять, всього лише десять...

Р. БАКУНОВ: Так.

А. ПЛЮЩЕВ: ... нині володар, ну, не стану, але суми майже в 7,5 тисяч доларів.

Р. БАКУНОВ: так, приблизно так.

А. ПЛЮЩЕВ: Нормально, мені здається. 10 доларів – 7,5 тисяч за кілька років.

Р. БАКУНОВ: так, Так, зростання, звісно, дуже приємна, особливо для тих, хто купив це на самому початку і хто почав добувати в самому початку. Але це ж все-таки ризикове вкладення, як ми всі розуміємо, тому що це чиста біржа. І, наприклад, якщо нічого не плутаю, у березні-місяці минулого там був попередній великий стрибок, коли біткоін спочатку підскочив аж до 200, тоді здавалося просто шаленим, стрибок що у 8 раз. А потім він раз – і впав назад до 50. Але ось ми зараз спостерігаємо другий стрибок, коли зараз ми піднялися майже до 800, місцями до 900 продажу йшли.

А. ПЛЮЩЕВ: Що значить місцями?

Р. БАКУНОВ: Ну, це ж біржа.

А. ПЛЮЩЕВ: Ага.

Р. БАКУНОВ: тобто, там є попит і пропозиція. Ви можете виставити біткоіни, наприклад, за 900 – раптом хто-небудь купить. І буває, що купують.

А. ПЛЮЩЕВ: Я чув, що в Китаї доходило вже до тисячі.

Р. БАКУНОВ: Не-не, в сенсі, вони багато де доходили до тисячі, але це одиничні операції. А коли їх відносно багато, то, звичайно, всі, ну, як би трошки нормується до загальної ціною, до загальної вартості.

А. ПЛЮЩЕВ: Слухай, ну, от нормальній людині, звичайно, важко... ну, не те що нормальній, але вихованому, скажімо так, в нинішній парадигмі грошей, важко зрозуміти, як це: невідомо звідки беруться циферки стоять абсолютно реальні гроші. Більш того, доростають до якихось феноменальних цифр.

Р. БАКУНОВ: Слухайте, ну, підійдіть до цього з іншого боку. Адже нинішня валюта більшості країн не забезпечена теж нічим, це абсолютно абстрактні якісь папірці. Тобто, начебто якісь облігації державної позики, умовно кажучи, які держава може віддасть, а може – ні. Тут глобальної різниці ніякої. Більше того, біткоін хоча б обмежений, ми точно знаємо, скільки максимально можливо випустити біткоінов.

А. ПЛЮЩЕВ: А скільки?

Р. БАКУНОВ: Ну, там є деяке обмеження. Якщо я нічого не плутаю, там сумарно, по-моєму, 2,8 мільйона всього сумарно монет.

А. ПЛЮЩЕВ: Ну, тобто, залишилося там всього нічого, як я розумію.

Р. БАКУНОВ: Ми зараз приблизно десь на початку другої третини.

А. ПЛЮЩЕВ: Ага. Ну, тобто, більше половини їх випущено.

Р. БАКУНОВ: Так, залишилася приблизно третину, якщо я нічого не плутаю.

А. ХОДОРЧЕНКОВ: Більшість з нас дізналася про це тільки сьогодні...

Р. БАКУНОВ: Так, завдяки тому, що ціни виросли.

А. ПЛЮЩЕВ: так-Так, саме, це стало дуже популярно.

А. ХОДОРЧЕНКОВ: Що сьогодні ми можемо робити? Зараз, як я розумію, не має сенсу просто завантажувати собі цей клієнт...

Р. БАКУНОВ: Ні, вже зараз немає ніякого сенсу, звичайно, в цьому. Ви можете їх придбати. Але, якщо чесно, я б не рекомендував. Шкода, що немає Дмитра, тому що він міг би видати більш кваліфікований, напевно, аналіз, але, з моєї точки зору, зараз купувати, звичайно, в глобальному сенсі немає, ну, ніякого резону. Якщо ви професійно цим не торгуєте і не готові сидіти і тримати палець на пульсі, а потім, як тільки курс піде вниз, швидко їх продати. Ну, це такий процес, який, як, знаєте, як на Форексі грати.

А. ПЛЮЩЕВ: Ну так.

Р. БАКУНОВ: По суті, зараз біткоін – це така... біржа, яка працює з біткоіном, працює точно так само, як Форекс. Ви можете вкладатися в будь-яку іншу валюту. Тобто, в глобальному сенсі біткоін нічим не відрізняється.

А. ПЛЮЩЕВ: Тут, значить, наші радіослухачі розділилися на дві категорії, як я, власне, і чекав. Перші, мабуть, мали справу з біткоінами, вони... ну, як би я, м'яко кажучи, не дуже розумію, про що вони питають чи пишуть. Але це добре. А другі, другі зовсім не розуміють, про що йде мова і, мабуть, вже зневірилися це зрозуміти, незважаючи на те, що перші 15 хвилин у нас пройшли. Але нутром чують – розумієш, в чому справа? – нутром вони чують. Ось, наприклад, Сергій з Кронштадта, очевидно, ніколи не мав справи з біткоінами, пише: «Їжачку зрозуміло, піраміда, до пори до часу».Піраміда це чи ні?

Р. БАКУНОВ: Це дуже схоже на піраміду, тобто, дійсно дуже схоже на піраміду. І, більше того, я, напевно, теж схильний вважати, що це піраміда, що головне – правильний момент вийти, і тоді ти маєш деякі шанси заробити, як в будь-якій піраміді. Ну, і зрозуміло, що в ній зароблять одиниці, а всі залишилися внизу, вони як би, внизу піраміди, вони, швидше за все, залишаться...

А. ХОДОРЧЕНКОВ: Чому шанси? Їх важко вивести, перетворити на звичайні гроші?

Р. БАКУНОВ: Ну, звичайно ж, тому що, за великим рахунком, ще раз повторюся, це біржа. І якщо біржа обвалюється, в сенсі, курс різко падає вниз, ніхто їх не купує. Це, власне, причина, чому курс йде вниз.

А. ПЛЮЩЕВ: тобто, курс падає, а ти продати їх не можеш.

А. ХОДОРЧЕНКОВ: Зрозумів.

Р. БАКУНОВ: тобто, це правда, дійсно дуже схоже на Форекс, на біржу, що торгує різними валютами. Тут точно така ж історія. Більше того, я вам скажу, насправді мало хто про це...

А. ПЛЮЩЕВ: Форекс, я так розумію, вона навіть не особливо-то торгує валютами, вона грає на значенні курсу.

Р. БАКУНОВ: Ну, тут приблизно те ж саме.

А. ПЛЮЩЕВ: Вгадав – не вгадав.

Р. БАКУНОВ: Тут приблизно те ж саме. Є, по суті, пари, валютні пари: там, біткоін до долара або біткоін до рубля. І далі ти, по суті, оперуєш цінами, за якими ти це купив або продав. Тобто, фізично при цьому ти стаєш володарем біткоінов, так, але це, по суті, те ж саме. Тобто, ти ж не можеш це перетворити в папірець. Так як ти не можеш перетворити біткоін в паперові гроші, ти не можеш зробити нічого. Останнім часом дуже багато зусиль різні компанії роблять, для того щоб перетворити біткоін у щось фізичне.Наприклад, є кілька інтернет-магазинів, які продають реальні товари за біткоіни. Або ви можете...

А. ПЛЮЩЕВ: А в Росії є такі, до речі?

Р. БАКУНОВ: В Росії немає, але є з доставкою в Росію. Є багато компаній, які...

А. ПЛЮЩЕВ: А хто приймає біткоіни?

Р. БАКУНОВ: Якщо чесно, я зараз ось... спробуй пошукай Яндексом – я певен, що знайдеш багато магазинів, які приймають біткоіни.

А. ПЛЮЩЕВ: Помітили, як Григорій?.. пошукай Яндексом, — сказав.

А. ХОДОРЧЕНКОВ: Погуглити в Яндексі, Саш.

А. ПЛЮЩЕВ: Як-то ось так ненароком...

Р. БАКУНОВ: Яндексни.

А. ПЛЮЩЕВ: Так. Молодець.

Р. БАКУНОВ: За великим рахунком, дійсно, зараз в основному пропонуються теж віртуальні послуги. Наприклад, послуги хостингу. Є багато хостерів, які готові надавати свої послуги за біткоіни. І, ну, ви, напевно, знаєте, що недавно пішла велика історія про Річарда Бренсона, який готовий на космічні кораблі, вироблені Virgin, пропускати людей, які оплатили квиток біткоіном, що саме по собі смішно, тому що космічних кораблів ще немає

А. ПЛЮЩЕВ: (сміється) Ну, мені здається, все сходиться.

Р. БАКУНОВ: Всі прекрасно зовсім.

А. ПЛЮЩЕВ: Пам'ятаєш знаменитий анекдот початку 90-х? Про мільйон і вагон мармеладу.

Р. БАКУНОВ: Так, звичайно.

А. ПЛЮЩЕВ: Ось така ж історія.

Р. БАКУНОВ: Типовий російський бізнес. Ні, це правда страшно цікава історія ще і тому, що я на це дивлюся як на кіно, от реально це абсолютно кіношна історія.

А. ПЛЮЩЕВ: Там же ж незрозуміло, хто її створив.

Р. БАКУНОВ: Так. Це деякий віртуальний персонаж, причому настільки віртуальний... там віртуальний персонаж, причому обов'язково з японським іменем і прізвищем.

А. ПЛЮЩЕВ: Ну так.

Р. БАКУНОВ: Документ написаний по-англійськи. Якщо вірити лінгвістам, які займалися аналізом, написало 3 або 4 різних людини. Хто за цим документом ховається – незрозуміло. З самого початку написано все настільки добре, що система, яка була придумана, по суті, незмінною і працює всі ці роки, там, останні 5 або 7 років, я вже не пам'ятаю.

А. ХОДОРЧЕНКОВ: Але вони панки, хто? Ось за відчуттями. Це люди, які намагалися заробити на цьому грошей.

Р. БАКУНОВ: Мені здається, що... тобто, я щиро вірю в те, що... я взагалі люблю вірити в добрі сюжети. Я впевнений, що це дійсно якісь такі справжні киберпанки, хлопці, які начиталися...

А. ПЛЮЩЕВ: Вони ж нічого не заробили на цьому, клієнт безкоштовний.

Р. БАКУНОВ: Тут ось яка тонкість. Очевидно, що вони ж і були першими людьми, які накопали багато ось цих біткоінов...

А. ПЛЮЩЕВ: Ну так.

Р. БАКУНОВ: І більше того, нещодавно пройшла така величезна транзакція, великий шум був в інтернеті, пройшла транзакція, яка за нинішнім курсом... переклад, значить, з одного гаманця в іншій біткоінов на загальну суму приблизно 180 мільйонів доларів. А. ПЛЮЩЕВ: Непогано.

Р. БАКУНОВ: тобто, є підозра, що це той самий чоловік насправді, або ті самі люди.

А. ХОДОРЧЕНКОВ: А він перевів зі свого рахунку куди?

Р. БАКУНОВ: Ну, тут ось яка справа: ми ж не знаємо. Він перевів з одного гаманця в іншій. Очевидно, що, напевно, він в обмін по іншому каналу, не через біткоіни, отримав долари, так, наприклад. Або, не знаю, єни, якщо уявити собі, що він правда японець.

А. ХОДОРЧЕНКОВ: З одного біткоін-гаманця в іншій.

Р. БАКУНОВ: Так. Ми знаємо тільки, що відбулася транзакція. Биткоин страшно цікавий тим, що це, з одного боку, анонімна, а з іншого боку, 100% прозора мережу. Всі члени цієї мережі знають про всі транзакції, що проходять...

А. ХОДОРЧЕНКОВ: Це дуже сміливий хлопець, хто купить таку кількість біткоінов зараз, так? 180 мільйонів...

Р. БАКУНОВ: Ну, може бути, так, може бути, дуже ризиковий хлопець...

А. ПЛЮЩЕВ: А може бути, це вже оплачений суборбітальний політ, до речі.

Р. БАКУНОВ: 180 мільйонів – дуже дорого.

А. ХОДОРЧЕНКОВ: А він стільки коштує?

Р. БАКУНОВ: Ні, це...

А. ПЛЮЩЕВ: Весь колектив.

Р. БАКУНОВ: А, весь колектив, ок.

А. ПЛЮЩЕВ: Весь колектив полетить.

Р. БАКУНОВ: Я думаю, що всі «Ехо Москви» можна відправити.

А. ПЛЮЩЕВ: Ну, чудово. Не подумайте на нас, звичайно, ми самі не в курсі були насправді.

А. ХОДОРЧЕНКОВ: Ми збирали останні кілька років на цей політ.

Р. БАКУНОВ: Ну, правда, уявляєте собі, який це був би цікавий сюжет, якщо б це виявилося в кіно?

А. ПЛЮЩЕВ: Не-не, ти розумієш, ось коли ти дізнаєшся про це... мені, треба сказати... ну, я цікавлюся цією темою, ну, так, вельми поверхнево, десь там півроку, коли мені стали приблизно раз в тиждень або два рази на тиждень приходити листи або твіти: зробіть програму про біткоіни. Ось, нарешті, це сталося, до речі. Ось. Ну, я, там, дивився, що це таке і так далі. Ось. І, звичайно, коли на цьому тижні, ось та, яка закінчується, про біткоінах заговорили всі взагалі, там, я не знаю, вже практично бабусі в черзі в Ощадбанк, от, то, звичайно, неможливо було цього не зробити.І я уявляю собі деякий, звичайно, таке офігевання, вибачте, обивателя, який раптом дізнався, що була якась річ, яка коштувала нічого, взагалі нічого... адже відома ця історія щодо піци. Ти не знаєш про піцу?

Р. БАКУНОВ: Немає. Розкажи.

А. ПЛЮЩЕВ: Десь на зорі... вона у Вікіпедії навіть описана. Десь на зорі якийсь чувак купив піцу, там, щось близько 10 тисяч біткоінов.

Р. БАКУНОВ: Зрозуміло. Нормально, так.

А. ПЛЮЩЕВ: Ось. Сьогодні курс 700. Піца така була, загалом, золота за теперішніх часів. Ось. Ну, і так далі, таких історій, мабуть, було багато, тому що коли вони коштували, там, центи, ось, нікому особливо не потрібні. Коли це, ну, дуже маленьке ком'юніті виходить, там, ну, умовно кажучи, кілька сотень тисяч людей по всьому світу, так? Ось. І ось... тобто, це ось типова історія «знав би прикуп». Тобто, знати б раніше, і зараз можна бути володарями мільйонних статків.

Р. БАКУНОВ: З цієї точки зору, адже це завжди так. Знати би прикуп, жити б зараз в Сочі і спокійно здавати в оренду всі ті будинки, які там зараз знадобляться. Це дійсно буквально зовсім... ну, тобто, це ж нормальна ситуація. Знати би прикуп, коли долар піде вгору, я б, мабуть, внизу б прикупился, вгорі продав.

А. ПЛЮЩЕВ: Так-так-так.

Р. БАКУНОВ: Так завжди з усім.

А. ПЛЮЩЕВ: Абсолютно.

Р. БАКУНОВ: Зараз насправді працює інша трошки ще схема. Справа в тому, що паралельно з біткоіном розвивається ще кілька клоном біткоіна...

А. ХОДОРЧЕНКОВ: Назвати!

А. ПЛЮЩЕВ: Прям от...

Р. БАКУНОВ: Лайткоини...

А. ПЛЮЩЕВ: ... тільки що Майк Іванов, ось прям в той момент, коли ти це вимовляв, в цей час впала повідомлення: «А що щодо паралельних біткоіну валют?» Уявляєш, який паралелізм?..

Р. БАКУНОВ: Та я просто прочитав у тебе в очах відображення.

А. ХОДОРЧЕНКОВ: Записуємо: лайткоини...

Р. БАКУНОВ: найперспективніший, з моєї точки зору, зараз, напевно, лайткоин. Насправді можна подивитися, паралельно з біткоіном їх штук п'ять, напевно, зараз розвивається. Вони всі працюють з точно тією ж схемою...

А. ХОДОРЧЕНКОВ: Але вистрілить-то, напевно, один. Або ні одного.

Р. БАКУНОВ: Або жодного. Але, тим не менш, ось за останні, напевно, півроку лайткоини підросли рази в три або чотири.

А. ХОДОРЧЕНКОВ: Ох.

Р. БАКУНОВ: тобто, вже, в принципі, теж можна було заробити.

А. ПЛЮЩЕВ: Нам прислали навіть посилання, я не можу її відкрити тут, на тому комп'ютері, на якому я це дивлюся...

А. ХОДОРЧЕНКОВ: поки Ти дивись, а я ось слухачів...

А. ПЛЮЩЕВ: Спробую.

А. ХОДОРЧЕНКОВ: «А, напевно, того першого, — запитує слухач, — вбили вже? Битмафия-то є?» Взагалі, — ось я перезадам, — наскільки криміналізований ось цей битринок?

Р. БАКУНОВ: Так вийшло, що я ось, власне, вам вже розповідав – так вийшло, що у мене є деяка кількість біткоінов, і я чесно сказав, що вони у мене є. І тут же до мене посипалися пропозиції їх перевести в готівку. Майже всі ці пропозиції, м'яко кажучи, ну, сірі, тобто, не дуже як би м'які. Треба сказати, що жодної загрози «терміново віддай біткоіни», значить, і там, пририсований череп з кістками, ні однієї такої загрози не прийшло поки що.

А. ХОДОРЧЕНКОВ: тобто, він ідеально підходить для анонімних платежів, ось все, що...

Р. БАКУНОВ: Справа в тому, що я з самого початку не анонімний людина, тому мій гаманець відомий. Відомо, що він мій, відомо, що це я. І там немає ніякої анонімності. І тут ось яка справа. Якщо завтра до мене прийде бандит, значить, негідник, і скаже «Терміново віддай гроші», і я переведу їх на деякий гаманець, то, ну, як би, в принципі, всі будуть знати, всі будуть бачити цю транзакцію. Він з цього гаманця потім ніде заплатити не зможе. Я скрізь розповім, що це негідник, сволота, гад і урод, вибачте.

А. ПЛЮЩЕВ: Так. Нам пишуть, що за біткоін можна купити в Росії наручний годинник, наприклад. Ну, ось, вже, Гриш...

Р. БАКУНОВ: Цікаве питання: легально, в сенсі, або віджате?

А. ПЛЮЩЕВ: Ну, не, судячи з... фабричний сайт.

Р. БАКУНОВ: А, ок.

А. ПЛЮЩЕВ: Фабричний, розумієш. Ось. Так що, щодо... я не знаю, може, там і віджаті є. Почекай, а щодо підробок як?

Р. БАКУНОВ: Підробити...

А. ПЛЮЩЕВ: Підробити біткоін можна?

Р. БАКУНОВ: Ні, не можна підробити. Справа в тому, що там схема така: коли одна людина знаходить ось цю саму монетку, вона розходиться по мережі, і багато інших серверів перевіряють, що вона дійсно валидна, що вона справді, там, умовно кажучи, просте число, ось як я кажу, так? Дійсно та сама функція. І підробити її, по суті, неможливо.

А. ПЛЮЩЕВ: Ще раз з'ясуємо для Тоні з Москви. Вона не розуміє: за них можна отримати реальні готівкові долари чи ні?

Р. БАКУНОВ: Можна продати і отримати, в результаті, реальні готівкові долари, так, звичайно.

А. ПЛЮЩЕВ: Яким чином це робиться технічно?

Р. БАКУНОВ: Є кілька великих бірж, куди ти приходиш, реєструєшся, ну, так само, як скрізь, просто як на будь-якій біржі, виставляєш свій лот з грошима.

А. ПЛЮЩЕВ: потім Виникає питання: як забрати долари?

Р. БАКУНОВ: Ну, гроші тобі переводять на рахунок, до тебе вони попадаюет на рахунок, і далі...

А. ПЛЮЩЕВ: А як технічно операція відбувається?

Р. БАКУНОВ: Технічно угоду забезпечує біржа. Тобто, біржа гарантує тобі, що...

А. ПЛЮЩЕВ: ... що тобі прийдуть гроші, коли ти відправиш біткоіни, зрозуміло. Так.

Р. БАКУНОВ: Там зараз є багато забавних моментів. Наприклад, велика частина сучасних бірж, вони, м'яко кажучи, перевантажені. І бувають такі ситуації, коли ти здійснив операцію, а долари до тебе прийшли через місяць, наприклад. Ну, просто тому, що всередині біржі, там, дуже багато валютних операцій, і банки...

А. ХОДОРЧЕНКОВ: Ось вони мені прийшли на рахунок. Йдемо далі. Що відбувається тоді?

Р. БАКУНОВ: А далі ви... ну, якщо ви нормальний громадянин Російської Федерації, як я, потрапляєте в деяку невелику пастку, тому що гроші у вас є, але ви з ними нічого не можете. Більше того, як ви, напевно, знаєте, ми, взагалі громадяни Росії і більшої частини інших країн, не маємо право тримати гроші в закордонному банку, не провівши їх через країну, в якій ми є громадянами. Ну, в даному випадку з Росією це точно так. Тобто, я повинен взяти гроші, ввести їх в російський банк, пояснити, звідки в мене ці гроші.Якщо я хочу їх тримати потім за кордоном, знову вивести назад. Ну, або залишити в Росії. І дві речі, які мене в цій ситуації завжди лякають – це валютний контроль і податкова служба. Розумієте, так?

А. ХОДОРЧЕНКОВ: Так.

Р. БАКУНОВ: Податковий контроль запитує, звідки гроші. Ну, тут можна, напевно, сказати, що це продаж віртуальної власності, траля-ля-тополі, але потрібно договір.

А. ПЛЮЩЕВ: Купівлі-продажу.

Р. БАКУНОВ: Наскільки я знаю зараз, ні одна біржа таких договорів не надає.

А. ПЛЮЩЕВ: А рахунок-фактуру пред'явіть.

Р. БАКУНОВ: Приблизно так. Ну, і, зрозуміло, друге питання буде у податковій. Ну, тут, природно, вам потрібно чесно заплатити 13% за, власне, вашу прибуток, тут нікуди не дінешся. Як-то так.

А. ПЛЮЩЕВ: Це неприємно. Тобто, приємно усвідомлювати, що ти мільйонер, але коли ти розумієш, що ти з ними реально особливо нічого без сірих схем зробити не можеш...

Р. БАКУНОВ: Ну, я дуже чекав, що Дмитро дійсно до нас приєднається, тому що в нього, напевно, вже якась в голові схема була. Ну, як би шкода. Я такий не сірої схеми не знаю.

А. ХОДОРЧЕНКОВ: Схоже, тому і не прийшов.

Р. БАКУНОВ: Напевно. Я думаю, у нього є багато біткоінов, і у них тепер інші завдання.

А. ПЛЮЩЕВ: Ні, я сподіваюся, що все-таки сталася якась технічна накладка, і ми як-небудь побачимося і з Дмитром і ще продовжимо розмову про біткоіни. Я продовжу питаннями, у мене є і свої, але задам ваші. Олександр запитує: «У чому принципова різниця біткоінов від квитків МММ?»

Р. БАКУНОВ: В чому принципова різниця. Принципова різниця тільки в тому, що є... початковий емітент квитків МММ – це, наскільки... я нагадаю, особисто Сергій Мавроді. І у цієї піраміди є стовідсоткова підстава. У біткоінов підстави немає. Кожен чоловік, який здобув свою монетку, є підставою піраміди в деякому сенсі.

А. ПЛЮЩЕВ: Так. Значить, ще питання, секундочку. У мене запитують, що за нісенітниця я мелю, які бабусі в Ощадбанку. Не сприймайте буквально-то так. Гаразд, я з різних радіостанцій, які в житті про це не говорили, чув. Ось. Ну, це фактично бабусі в Ощадбанку.

Р. БАКУНОВ: Ви розумієте, що ми працюємо зараз на підвищення курсу?

А. ПЛЮЩЕВ: Так.

Р. БАКУНОВ: Зараз люди зацікавляться, підуть купувати. Купують вони за курсом завжди трохи вище ринкової, тому що такий принцип покупки на зростаючому ринку. І, ура, я знову стаю все багатшими і багатшими. Продовжуйте, продовжуйте.

А. ХОДОРЧЕНКОВ: ... впливати на курс. Давай все-таки прикупимо трошки біткоінов.

Р. БАКУНОВ: У мене, знаєте, є такий...

А. ПЛЮЩЕВ: Ти знаєш, у мене стільки грошей немає, щоб хоча б один прикупити (сміється).

Р. БАКУНОВ: А тут у вас можна продовжувати?

А. ПЛЮЩЕВ: Так, продовжувати будете? Ні, не можна, на жаль.

А. ХОДОРЧЕНКОВ: Почекайте, а можна купити менше одного біткоіна?

Р. БАКУНОВ: Можна, можна.

А. ХОДОРЧЕНКОВ: тобто, нуль цілих, там...

Р. БАКУНОВ: Вони дробляться. Вони дробляться досить сильно, до шостого знака вони дробляться легко. Так що...

А. ХОДОРЧЕНКОВ: Саш, ну, один біткоін на п'ятьох...

А. ПЛЮЩЕВ: Не, ну, можна, можна. Я й сам, напевно, на один біткоін нашкріб тут з зарплати...

Р. БАКУНОВ: Я, якщо чесно, прямо зараз не рекомендував би. Тому що невідомо, куди ринок піде вгору, вниз, там...

А. ПЛЮЩЕВ: Вже ж були сильні падіння, і злети, і падіння були. Ну, такого, як зараз ми спостерігаємо, мабуть, не було. Чи означає це, що зараз ось він має дуже потужно обрушитися?

Р. БАКУНОВ: Або дуже потужно піти вгору.

А. ПЛЮЩЕВ: Ще?

Р. БАКУНОВ: Звичайно. Справа ось в чому. Справа в тому, що курс, от зростання курсу обумовлений ще і тим, про що я говорив, так? Про те, що економічно більше не ефективно вважати ці біткоіни, вишукувати ці біткоіни на звичайних персональних комп'ютерах. Попередній великий бум був пов'язаний з тим, що люди навчилися це робити з допомогою графічних прискорювачів, з допомогою графічних карт. Зараз сталося от що: зараз з'явилося багато виробників комп'ютерів, які випускають спеціалізовані комп'ютери для пошуку біткоінов.

А. ПЛЮЩЕВ: (сміється)

Р. БАКУНОВ: Прямо спеціалізовані...

А. ПЛЮЩЕВ: Я ще чув, що мережі, ці самі, ну, мережі підприємств під цю справу заточували навіть. А що, вночі стоять, нічого не роблять, – хай шукають.

Р. БАКУНОВ: Так, але це, швидше за все, нелегально, тобто, це не з дозволу, так би мовити, власника підприємства, тому що насправді подивіться вище – електрика. Сервера, правда, дуже неефективно використовувати, тому що вони дуже багато електрики їдять в цій ситуації. І, правда, з точки зору от економіки, зараз неефективно це все робити на звичайних комп'ютерах. Є спеціалізовані комп'ютери, що випускаються спеціально, тільки для пошуку біткоінов.І вони зараз досить ефективні, їх можна ось... за поточною ціною ще поки можна купити такі комп'ютери і добувати біткоіни. Напевно, навіть за 3-4 місяці при поточній вартості вони відіб'ються.

А. ПЛЮЩЕВ: Ну, при поточній вартість, знаєш, а, так ось впаде знову до доларів, центів, і все, і привіт.

Р. БАКУНОВ: Я на це дивлюся філософськи. Тобто, так, мені ці біткоіни коли дісталися теж за смішною ціною, і, ну, пропадуть – пропадуть. Що поробиш? Значить, я упустив можливість.

А. ХОДОРЧЕНКОВ: Питання профанский: а сам факт існування біткоінов не порушує ніяких законів?

Р. БАКУНОВ: Немає.

А. ХОДОРЧЕНКОВ: Поки ми не намагаємося їх вивести.

Р. БАКУНОВ: Не, не, ну, це абсолютно віртуальна річ, це просто набір файликів у тебе на диску.

А. ХОДОРЧЕНКОВ: Добре, а коли ми переводимо це іноземний банк, ось тоді що відбувається?

Р. БАКУНОВ: В той момент, коли ти перетворюєш це в реальну валюту, тобто, у валюту, яку...

А. ХОДОРЧЕНКОВ: ... території Російської Федерації, де є закон, що обов'язково потрібно перевести це через свій банк.

Р. БАКУНОВ: Ну, ти виводиш це... ну, ти ж можеш це, там... я не знаю, ти продаєш машину за кордоном, так? Ти продаєш її через інший банк. І ти зобов'язаний ввести цю валюту в Росію, так. Ну, так треба. Так у багатьох країнах, до речі, належить, не тільки у нас. Це така норма.

А. ПЛЮЩЕВ: Значить, ось питають... ну, я так розумію, ми частково відповіли на це питання, але давайте ще раз повернемося, якщо незрозуміло. Хоча я так зрозумів вже з смсками, той народ, який зовсім нічого не зрозумів, він вже здався, залишилися тільки ті, хто розкусив сенс. «Яка форма перевірки біткоіна? Я його купую – який у мене особистий інструмент для його валідності? Якась спецпрограма? Не розумію форму купівлі біткоіна однією людиною у іншого». Біржа, правильно?

Р. БАКУНОВ: Ні, значить, якщо однією людиною іншої за межами біржі...

А. ПЛЮЩЕВ: Так, там...

Р. БАКУНОВ: ... там все дуже просто. Тобі людина... ну, тобто, ви домовляєтеся: або ти йому раніше переводиш гроші, або він тобі раніше біткоіни, або, там, ви використовуєте третю сторону, яка допомагає вам укладати якийсь договір, то є. З біржею та ж сама історія, так.

А. ПЛЮЩЕВ: Почекай, але якщо з іншими людьми або з покупками, так?.. Ну, все одно ж це взаємодія з іншими людьми, не важливо, там, продають вони тобі гроші, або послуги, або товари. Ось там є велике поле для шахрайства.

Р. БАКУНОВ: А, я зрозумів. Значить, дивіться, тут поля для шахрайства немає ось чому. У тебе є гаманець, у нього є певний ідентифікатор. І в той момент, коли, наприклад, я перекладаю тобі на цей гаманець гроші, вся мережа дізнається про те, що я тобі переказав гроші.

А. ПЛЮЩЕВ: Так.

Р. БАКУНОВ: Гаманець А перевів в гаманець Б гроші. Вся мережа про це знає. Тому, навіть якщо гаманець А в якийсь момент скаже «Я нічого такого не перекладав», у нього немає можливості відмовитися, вся мережа вже знає, що перекладав.

А. ПЛЮЩЕВ: Так, але, припустимо... а, ти маєш на увазі, що... і навпаки, виходить, якщо у мене є гаманець Б, а в тебе гаманець, але я тобі продаю яблука, припустимо, надкусані, от, і я тобі яблук не поставив...

Р. БАКУНОВ: Ну, це вже проблема фізичного світу, вона нікуди не дівається. Тобто, вона точно така ж, як з будь-якою іншою ситуацією, за винятком того, що, напевно, ні один арбітраж не буде розглядати факт відсутності, там, не знаю, факт платежу біткоінами, швидше за все.

А. ПЛЮЩЕВ: Слухай, тут цікава ж була штука. Ось ти питав щодо того, чи порушують біткоіни якісь закони. На цьому ж тижні, цього ж тижня тут у нас подій з біткоінами мільйон було насправді. Бен Бернанке сказав, що це абсолютно легальна валюта як би вони не бачать нічого... ну, це глава ФРС, хто не знає, Федеральної резервної системи США, що виконує функцію Центробанку там.

Р. БАКУНОВ: Слухайте, ну, тут ось така тонкість ще: він же, нагадую, він...

А. ПЛЮЩЕВ: Очолює ту резервну систему, яка сама випускає подібну валюту.

Р. БАКУНОВ: Точно як біткоіни, так.

А. ХОДОРЧЕНКОВ: Сам мабуть біткоіни і написав.

Р. БАКУНОВ: Ну, це, звичайно, навряд чи, але ось яка історія: для них... у них... вони сильно відрізняються від біткоіна тільки однієї, долар відрізняється від біткоіна однієї складової: є держава, яка у будь-який момент готовий підписати папір про те, що вона випустить ще долари. З біткоінами така історія не прокатує зовсім.

А. ХОДОРЧЕНКОВ: Давайте я нагадаю, що у нас Григорій Бакунов, інтернет-експерт, сьогодні в гостях.

А. ПЛЮЩЕВ: Більше того...

А. ХОДОРЧЕНКОВ: +7-985-970-45-45 – пишіть нам смски. І в акаунт @vyzvon в Твіттері.

А. ПЛЮЩЕВ: найцікавіше, я ще раз повторю, Григорій Бакунов на самому початку сказав, що це дуже схоже на піраміду, і, швидше за все, це піраміда. Тому коли ви мені радите запросити Мавроді, ось... людина на прізвище Мавроді ніколи не говорить, що МММ – це піраміда.

А. ХОДОРЧЕНКОВ: А мені ось це питання дуже сподобався...

А. ПЛЮЩЕВ: Гриша не має відношення, ну, судячи по всьому...

Р. БАКУНОВ: Ні до біткоінам, ні до Мавроді.

А. ПЛЮЩЕВ: Я взагалі не можу, звичайно, дати гарантій, що він не має відношення до написання...

Р. БАКУНОВ: Швидше за все, автором початкового документа є Плющев. У тебе як з англійською?

А. ПЛЮЩЕВ: Погано, так собі.

А. ХОДОРЧЕНКОВ: Якщо жорсткий диск на комп'ютері полетів, то що?

Р. БАКУНОВ: Якщо ти не зберіг попередньо свій гаманець, то все.

А. ХОДОРЧЕНКОВ: Ось так.

А. ПЛЮЩЕВ: тобто, бекаптесь.

Р. БАКУНОВ: Тому бекаптесь, так. При цьому, якщо, наприклад, у тебе клієнт, ось який використовує цей гаманець, програма, яка використовує гаманець, вона вимкнена, нічого страшного, тому що всі... історія всіх транзакцій є в мережі. І в той момент, коли ти запускаєш свою програму, до тебе приїжджають всі ось ці транзакції, в тому числі і зміни твого ж гаманця.

А. ХОДОРЧЕНКОВ: Зрозуміло.

Р. БАКУНОВ: Але при цьому відновити початковий гаманець не можна, тому що, ну, там складна система, пов'язана з криптографією.

А. ПЛЮЩЕВ: Ще раз, будемо дуже терпляче пояснювати. «Взагалі з поділом на частки заплутався, — пише нам наш слухач. – Як можна продавати частку простого числа?» Там немає простого числа

Р. БАКУНОВ: Там немає.

А. ПЛЮЩЕВ: Там монетка...

Р. БАКУНОВ: Слово «просте число» я використовую, щоб пояснити суть функції. Там досить складна функція. І, так, є деяка віртуальна монетка, яка дробиться на частини. І...

А. ПЛЮЩЕВ: Десять тисяч?

Р. БАКУНОВ: приблизно Мільйон. Шість знаків, наскільки я пам'ятаю.

А. ПЛЮЩЕВ: А шість.

Р. БАКУНОВ: Шість знаків, так. По суті, всередині є дві паралельні валюти. Є валюти під назвою один біткоін, а є роздроблені на шматочки біткоіни, історію кожного шматочка теж можна простежити. Нічого страшного тут немає.

А. ПЛЮЩЕВ: Так. І тут у нас ніяка не біржа, чесно сказати, вас взагалі ніхто не змушує туди входити. І краще не входьте, не треба.

Р. БАКУНОВ: Краще не заходьте, хоча я добре розумію, що треба насправді говорити навпаки, ціна буде рости.

А. ПЛЮЩЕВ: Ну так, так, ти як власник...

Р. БАКУНОВ: Заходьте, заходьте, звичайно, заходьте, терміново купуйте!

А. ПЛЮЩЕВ: Так. Запитують: «Які гіпотетичні події можуть призвести до обвалу біткоінов? Віктор». Хороше питання. Тому що ось ми більш-менш уявляємо, що може призвести до обвалу рубля. Трохи менш реалістично ми уявляємо, що може призвести до обвалу долара. Ось. Але не важливо. Більш або менш ми розуміємо, від чого залежить курс валют, хоча теж не завжди, і передбачити це можна не завжди. Але не важливо. Ми хоч трохи знаємо про це. Про біткоінах ми в цьому сенсі не знаємо ні чорта.

Р. БАКУНОВ: З біткоіном є багато цікавих ризиків. Наприклад, це система, побудована на криптографії. І якщо виявиться, що в початковій гіпотезі є, ну, скажімо, проломи в математичному сенсі, і цими проломи зможе хто-небудь скористатися, це обов'язково призведе до різкого падіння курсу. Ну, тому що хто-небудь знайде спосіб різко імітувати або відбирати, наприклад, біткоіни. Є, ну, може бути інша причина. Наприклад, предпопепереднє падіння було пов'язане з тим, що і Мастеркард, Віза, якщо я нічого не плутаю, урочисто заявили, що не будуть приймати, забороняють будь-які операції з біткоінами через свої карти. І досі, справді, це так. Ви не можете просто купити біткоін з вашої кредитної картки.

А. ХОДОРЧЕНКОВ: А з біткоінами в світі дійсно вже вважаються, тобто, надходять...

Р. БАКУНОВ: Банківські організації вважаються. І таких банківських організацій багато. І ви дійсно зараз просто не можете просто так взяти і в кого-небудь купити біткоіни з вашої кредитної картки. Тобто...

А. ПЛЮЩЕВ: Потрібен банківський переказ, виходить.

Р. БАКУНОВ: Потрібен банківський переказ зазвичай або банківський аккаунт, з якого з вас спишуть гроші і так далі. Але через Візу або Мастеркард це зробити зараз фактично нереально.

А. ХОДОРЧЕНКОВ: Мені дуже подобається, що на 47-ій хвилині у нас слухачі запитують, як з'являються монетки.

Р. БАКУНОВ: Нічого страшного. Насправді, правда, вся інформація з цього приводу в дуже доступному вигляді є в інтернеті.

А. ПЛЮЩЕВ: Так. Ну, до речі, я ось завжди читав Вікіпедію, і це найбільш зрозумілий для мене джерело. Тут треба, ну, чотири рази перечитати так більш-менш, ну, от мені, людині мого рівня. Ось. Може бути, вам з першого разу вдасться – ви, значить, розумніші мене в 4 рази.

А. ХОДОРЧЕНКОВ: Я відкрив, зрозумів, що краще не читати.

А. ПЛЮЩЕВ: Так, там, в загальному... Ні, ну, багато всього написано. Інша справа, що зазвичай пишуть люди, які вже в цьому дуже добре розуміють, і багатьох речей... звичайно, людині, який далекий від комп'ютерної техніки, зрозуміти всі ці прості числа, ділення на нуль і так далі важкувато.

Р. БАКУНОВ: Слухай, ну це ж... зрозуміло ж, що це просто різні сегменти аудиторії. Є частина аудиторії, яка ходить до нас, в наш подкаст, який radio-t.com пробачте за селфпромо зараз..

А. ПЛЮЩЕВ: Давай-давай.

Р. БАКУНОВ: А є аудиторія, яка приходить до вас. І я спеціально для них начебто намагався простіше. Ну, мабуть, не вгадав.

А. ПЛЮЩЕВ: Не-не, нормально, все відмінно.

А. ХОДОРЧЕНКОВ: принаймні, я зрозумів все.

А. ПЛЮЩЕВ: Так.

Р. БАКУНОВ: Ура.

А. ПЛЮЩЕВ: Так, значить...

Р. БАКУНОВ: Ти купувати будеш? Поки Саша шукає питання.

А. ХОДОРЧЕНКОВ: Боже збав.

Р. БАКУНОВ: Немає? Боже збав?

Р. БАКУНОВ: Я тобі хотів, там, продати один, може бути.

А. ПЛЮЩЕВ: Тут пишуть, що таких програм вже ну дуже багато, і все це фінансовий електронний аферизм. Гроші паперові, електронні та металеві – це еквівалент створених послуг і вироблених товарів в класичній економіці. А це, типу, ніщо. Ну, я не знаю, еквівалентом яких створених послуг і вироблених товарів є долар США?

Р. БАКУНОВ: Я не знаю, я готовий відразу спростувати. Справа в тому, що я півроку тому проводив такий експеримент: я чесно говорив, що я готовий написати огляд будь-якої програми або будь-посилання, яку ви приведете, у себе в Твіттері за біткоін. І штук 8, напевно, біткоінов я так заробив. Зараз за курсом виходить, що я нехило нагрівся, вибачте.

А. ПЛЮЩЕВ: так, Так, дуже потужно.

А. ХОДОРЧЕНКОВ: А може, наприклад, з'явитися який-небудь вірус, який погубить біткоіни?

Р. БАКУНОВ: Ні, тому що, ну, тому що правда там дійсно дуже розумні хлопці, які добре розуміють в криптографії. І складно собі уявити взагалі зараз який-небудь вірус, який може щось з цим вдіяти. Швидше страждає інше. Наприклад, є офіційний клієнт, офіційна програма, яка встановлена у всіх, хто користується біткоін, і в ній знаходять дивні дурні помилки. Наприклад, не так давно така помилка була знайдена, це призвело до того, що відкотилася частина транзакцій. У сенсі, повернулися назад частину транзакцій в біткоінах.

А. ХОДОРЧЕНКОВ: За який термін?

Р. БАКУНОВ: За невеликий, ну, там насправді, якщо по тому курсу, це було щось на 300 тисяч доларів приблизно в рамках всієї мережі. Тобто, дійсно невеликий термін. Але ви ж розумієте, що ці 300 тисяч доларів, якщо там дійсно проводилися продажу, вони підвисли в повітрі, ці гроші.

А. ХОДОРЧЕНКОВ: Головне, змусили понервувати користувачів...

Р. БАКУНОВ: Так, користувачі дуже сильно понервувати, і курс теж відчутно стрибнув вниз. Але дивіться вище: є і альтернативні, в сенсі, паралельні біткоіни, давайте скажемо так, такі, як лайткоини...

А. ПЛЮЩЕВ: Ні, ті...

Р. БАКУНОВ: Там все дуже просто...

А. ПЛЮЩЕВ: Ті, хто, знову ж, не вважають це як-то скільки-небудь вартим уваги – взагалі не питання. Інша справа, що кожен з нас, в принципі, кожен з нас є учасником хоч який-небудь піраміди. У тебе є гроші в гаманці – все, ти вже учасник. Курс плаває весь час, розумієш? Він нестабільний, ось в чому справа. Інфляція є і так далі. Тебе постійно розводять. Ну, якщо вже прям брати з такого, по супергамбургскому рахунку.

А. ХОДОРЧЕНКОВ: А лайткоини за таким же принципом працюють?

Р. БАКУНОВ: Так, вони абсолютно, вони точно такі ж, там дрібні деталі всередині алгоритмів відрізняються. Але, за великим рахунком, схема така сама.

А. ПЛЮЩЕВ: А накапивати їх як?

Р. БАКУНОВ: А?

А. ПЛЮЩЕВ: А накапивати їх як?

Р. БАКУНОВ: Точно так само. Схема точно така ж, простіше тільки декілька.

А. ХОДОРЧЕНКОВ: Скільки зараз гаманців біткоін?

Р. БАКУНОВ: Ось я, на жаль, не володію такими цифрами. Я прошу вибачення, я не офіційний представник спільноти біткоін...

А. ПЛЮЩЕВ: Нам тут прислали, і це схоже на правду – я не знаю, зараз можна подивитися – типу, що 22 мільйони біткоінов в обороті.

Р. БАКУНОВ: Схоже на правду, так.

А. ПЛЮЩЕВ: Все, немає, всього їх 12 видобуто. І видобуток буде проходити ще 10 років...

Р. БАКУНОВ: З урахуванням... при поточній алгоритмічної складності – так. При поточних комп'ютерах – так.

А. ПЛЮЩЕВ: Але вони все час...

Р. БАКУНОВ: Комп'ютери розвиваються, і цілком імовірно, що на це піде значно менше часу. Але насправді остання монетка, швидше за все, не буде здобута ніколи. Ще раз: чим ближче до кінця, тим повільніше видобуваються монети.

А. ПЛЮЩЕВ: Тут Термекс пише, що більшість трейдерів біткоіна вірить в ціну вище 10 тисяч доларів.

Р. БАКУНОВ: Я не знаю, якщо чесно, я не знаю.

А. ПЛЮЩЕВ: Ти віриш?

Р. БАКУНОВ: Я оптиміст, я щиро вважаю, що біткоіни можуть коштувати і по мільйону, та по два мільйони. І це, звичайно, для мене дуже приємно, тому що у мене їх трошки є і найближчим часом я їх продавати не збираюся. Але, чесно сказати, я боюся, що тут втрутиться якась держава, і, швидше за все, у цієї держави валюта зеленого кольору, і вони, швидше за все, що-небудь з цим придумають. Наприклад, встановлять фіксований курс. Вони урочисто...

А. ПЛЮЩЕВ: А навіщо?

Р. БАКУНОВ: Справа в тому, що ця схема дуже сильно підриває роботу, ну, от конкретних валют, так? Це ж в деякому сенсі абсолютно огидна схема. Дивіться, в ній не потрібні банки. Ну, в класичному розумінні.

А. ПЛЮЩЕВ: Ну, так.

Р. БАКУНОВ: Тому що ти, по суті, кожен сам собі банк. У ній не потрібні ніякі інші валюти, якщо хлопці... якщо всі готові працювати за біткоіни. Якщо хоча б, там...

А. ПЛЮЩЕВ: ... світ перейшов на біткоіни...

Р. БАКУНОВ: Ну, якщо більша частина світу перейшла на біткоіни. Вже зараз, по суті, добуваючи біткоіни, ти можеш платити за хостинг, там, купувати собі якісь гаджети, ще щось - без проблем абсолютно. Тобто, я впевнений, що... ось я в цьому році продав свій автомобіль через Твіттер, чесно, оголосив у Твіттері торги і продав, все добре. Я впевнений, що через 2-3 роки легко можна буде продати машину за біткоіни. І купити машину за біткоіни. Зараз, напевно, можна. Це зовсім не проблема.І це все веде до того, що росте курс, тому що, ну, як тільки є можливість вивести все це в реальні фізичні якісь речі, все стає...

А. ПЛЮЩЕВ: А магазинів все більше стає? Або як... ну, от тих, які продають за біткоіни.

Р. БАКУНОВ: Так, їх стає все більше, причому дуже швидко. Є зараз прямо, там, організації, які випускають і... я не дуже пам'ятаю, якого формату, але випускаються прямо картки, де ти можеш зняти біткоіни з банкомату. Розумієте, так? Не біткоіни, а за поточним курсом...

А. ХОДОРЧЕНКОВ: Випускають пластикову карту...

Р. БАКУНОВ: Випускають пластикову карту, яка підтверджена твоїми біткоінами. Там знімається, там, деякий management fee невеликий з кожної операції. Невеликий – це, там, в межах, напевно, піввідсотка, може бути, але тим не менш.

А. ПЛЮЩЕВ: Комісія по-нашому.

Р. БАКУНОВ: Так, по-нашому комісія. Тим не менш, ти, по суті, є володарем пластику, ти в будь-який момент можеш зняти ці гроші. Ти... є багато різних компаній, які можуть тобі їх перевести у фізичні товари. Нормально. Це добре.

А. ПЛЮЩЕВ: Питають: «Збільшать до 40 знаків або більше?»

Р. БАКУНОВ: В сенсі, збільшать чи складність? Справа в тому, що це фізично неможливо. Справа в тому, що той алгоритм, який там зараз існує, він не передбачає розширення. І з самого початку вся концепція, вона як раз... інтерес концепції в тому, що кількість одиниць обмежена.

А. ПЛЮЩЕВ: Ну так.

Р. БАКУНОВ: тобто, повторюся ще раз...

А. ПЛЮЩЕВ: Але якщо обмежена, тоді виходить, що курс буде незмінно зростати.

Р. БАКУНОВ: Так, звичайно.

А. ПЛЮЩЕВ: Будь-обмежений ресурс, він завжди дорожчає.

Р. БАКУНОВ: Звичайно. У сенсі, ну, основна ідея була в цьому. Основна... тобто, є зараз величезна кількість робіт, там, і фінансових, і математичних, економічних, які передбачають, як поведе себе біткоін. Більша частина із них зводиться до того, що він буде незмінно зростати до тих пір, поки в якийсь момент мережа не припинить своє існування. Ну, по тій або іншій причині.

А. ПЛЮЩЕВ: Так, в силу зовнішніх або внутрішніх факторів.

Р. БАКУНОВ: Так, абсолютно вірно. ... Але ці прогнози, повторюся, мені дуже приємні, і, так, мені потрібно повторюючись багато разів «Купуйте біткоіни, купуйте біткоіни», тому що це просто покращує мій добробут, але, по факту, звичайно, я дуже побоююся...

А. ПЛЮЩЕВ: Слухай, а наскільки це може бути проектом взагалі якої-небудь держави, наприклад? Того ж з зеленою валютою.

Р. БАКУНОВ: Якщо уявляти собі це як в кіно (дивись вище), то це по-любому якась держава.

А. ПЛЮЩЕВ: «Матриця».

Р. БАКУНОВ: Звичайно. Ну, це не «Матриця», це, знаєш, це якесь... не знаю, «Захоплення Білого дому» черговий. У сенсі, це така нормальна конспіративна теорія. Вона красива, мені вона дуже подобається. Але тоді я звелю, щоб це була інша держава, з дерев'яною валютою. Ну, я дуже патріотично підходжу до цього питання.

А. ПЛЮЩЕВ: Ніхто не повірив, що ти не стоїш за біткоіном насправді, взагалі з наших слухачів. Це ти явно створив...

Р. БАКУНОВ: Добре. Шкода, що Дмитро все-таки не прийшов.

А. ПЛЮЩЕВ: І ми...

А. ХОДОРЧЕНКОВ: Може бути, він створив?

Р. БАКУНОВ: Я боюся, що це він створив. Він все-таки набагато більше розуміє у фінансових моделях.

А. ПЛЮЩЕВ: Ми розкрили, нарешті, автора біткоіна. Це був Григорій Бакунов, інтернет-експерт, він же людина-Яндекс і так далі. Спасибі велике.

А. ХОДОРЧЕНКОВ: Дякую, Григорій.

Р. БАКУНОВ: Вам спасибі.

А. ПЛЮЩЕВ: Так, я не знаю, чесно кажучи. Загалом, будемо спостерігати за цією історією. Слава богу, що це знайомство нашої аудиторії, частини нашої аудиторії, з біткоіном відбулося. Далі можна буде просто іноді мова його вставляти, не пояснюючи, що це. Ось. Деякі навіть не запитають, про що ви і чому ви говорите про Бетховена у вашій програмі.

Р. БАКУНОВ: Так. Ні, це дуже добре. Насправді ти можеш просто одягатися як хіпстер, їздити Міні Купера, обов'язково носити якусь таку підтягуючу одяг і частіше вставляти «біткоін» в зворот. Це буде дуже модно.

А. ПЛЮЩЕВ: Так.

Р. БАКУНОВ: В тренді.

А. ПЛЮЩЕВ: Дуже круто. Спасибі велике Гриші. Григорій Бакунов, Андрій Ходорченков і я, Олександр Плющев, прощаємося з вами. До побачення.

Джерело